< 1 2 3 4
 
  ازیک توریست که تازه ازایران برگشته بود، نظرش را درباره اصفهان پرسیدند. گفت:
 مردمی دارد که یک باغ را چهارباغ
بیست ستون را چهل ستون
یک پل را سی وسه پل
یک شهر را نصف جهان
و
یک خیابان آسفالت نشده را« زاینده رود » می نامند!

نظر یادتون نره() طنز ،

  

آیت الله قاضی (رحمه الله):

دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان

رسول خدا (ص):

هنگامی که بنده از رختخواب (نرم و) لذیذ بر می خیزد در حالی که خواب چشمانش را فراگرفته است، تا با خواندن نماز شب خشنودی خدا را فراهم کند، خداوند به وجود او بر ملائکه مباهات نموده و می فرماید: آیا نمی بینید که بنده ام از رختخواب لذیذ برای خواندن نمازی که بر او واجب نکرده ام، برخاسته است؟ گواه باشید که من او را آمرزیدم.  (وسائل شیعه ج 8 ص 157)

امام صادق (ع):

هیچ عمل نیکی که بنده آن را انجام می دهد نیست، مگر آن که در قرآن ثواب آن مشخص شده است، به جز نماز شب ، که خداوند به لحاظ عظمت ارزش آن ، ثواب آن را مشخص نساخته .

امام صادق (ع):

از شیعیان ما نیست ، کسی که نماز شب نخواند. (وسائل شیعه ج8 ص 162)

می‌فرماید اگر تو بدانی وقتی می‌روی به سجده ، خدا چه‌جوری خوشش می‌آید!

خوابت می‌آید برای نماز شب؟ عیبی ندارد، نماز شب بخوان بلکه در نماز شب یک چرتی هم بزنی! همچین که چرت می‌زنی خداوند متعال مباهات می‌کند، می‌فرماید نگاه کنید بند? مرا!  نگاه کنید او خسته است ولی آمده درِ خان? من، من هم به او واجب نکرده بودم ولی دارد با من صحبت می‌کند.

ملائک هم می‌رسند، خداوند می فرماید: نگاه کنید ملائک! شما شاهد باشید من هم? گناهانش را بخشیدم، شما شاهد باشید، فرشته ها می گویند: بابا این بندهات خواب است! خدا از خوابیدن وچرت زدن در نماز شبت هم این‌قدر خوشحال می شود، پس به خاطر خوشحالی او این کار را بکن!

تا حالا به خاطر خوشحالی کس دیگری کاری کردی؟ حالا بخاطر.


لطف کنید و اولین دیدگاه را شما بگذارید مذهبی ،

  

امام صادق علیه السلام می فرماید: « کسی که قرآن بخواند به تدریج قرآن با گوشت و خونش مخلوط شده و با فرشتگان همنشین می شود.»


نظر یادتون نره() مذهبی ،

  

پزشکان دریافته اند که اگر قبل و بعد از غذا چیزی اسیدی خورده شود بزاق دهان 70 آنزیم ترشح می کند که هر کدام یک میکروب را از بین می برد.

1400 سال پیش پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) فرمودند: مستحب است قبل و بعد از غذا نمک خورده شود با اینکار 70 بیماری دفع می شود.


نظر یادتون نره() علمی ،

  

بسم الله الرحمن الرحیم

داشتم کتاب احکام روابط زن و مرد و مسائل اجتماعی آنان (طبق فتاوای حضرت امام خمینی، حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی و حضرت آیت الله العظمی اراکی) را می خواندم تصمیم گرفتم چند تا از احکام مهم و کاربردی تر آن را که بعضا درست جا نیافتاده در اینجا بیاورم.

 

احکام نگاه مرد به زنان نامحرم:

* اگر خانم مسلمان کاملا حجاب خود را رعایت کرده بود نگاه کردن به وجه و کفین او برای مرد با شرائط ذیل اشکال ندارد:

1-     وجه و کفین زینت نشده باشد.

2-     نگاه به قصد لذت و ریبه نباشد.(1)

  * نگاه کردن به دست خانم نامحرمی که انگشتری یا النگو در دست دارد و یا ناخن های خود را بلند کرده و یا لاک زده و یا به هر صورت زینت داده،‌حرام است خواه نامحرم از بستگان نزدیک باشد و یا غریبه باشد.(2)

* دکتر محرم نیست،‌ لذا در غیر مقام اضطرار نم یتواند به بدن زن نامحرم نگاه کند.(3)

* گرفتن عکسهای رادیولوژی در صورتی که مستلزم نگاه به بدن نامحرم باشد، ‌گرفتن خون برای آزمایشگاهها،‌ سونوگرافی و یا هر عملیات پزشکی دیگر در صورتی که بتوان به پزشک یا متخصص زن در آن رشته رجوع کرد،‌توسط مرد نامحرم حرام است.(4)

* نگاه کردن به دستها تا آرنج،‌مقداری از موی سر،‌ پا تا زانو،‌ زیر چانه و گردن پیرزنهای نامحرم اشکالی ندارد.(5)

*اگر نامحرم در عکس حجاب کامل را رعایت نکرده است در این صورت اگر مرد آن را می شناسد نم یتواند به عکس او نگاه کند و اگر او را نمی شناسد می تواند به عکس نامحرم نگاه کند مشروط به آنکه به قصد لذت و ریبه نباشد.(6)

 

احکام نگاه زن به مردان نامحرم:

* نگاه کردن زنها به بدن مردان نامحرم به استثنای وجه و کفین و مقداری که بطور معتاد مردان نمی پوشانند حرام است.

در نتیجه: دیدن موی سر و صورت، دستها تا مچ، پا تا قوزک و گرن مردان نامحرم برای زنها اشکالی ندارد مشروط به آنکه به قصد لذت و ریبه نباشد.

همچنین خانمها نمی توانند برای تماشای مسابقات ورزشی که آقایان در آنها پوشش کافی ندارند مانند شنا، وزنه برداری، فوتبال و ... به اماکن ورزشی بروند. (7)

* نگاه کردن به بازو و یا سینه و یا جایی دیگر از بدن مرد نامحرمی که لباس نامناسب پوشیده مانند آنکه لباسی آستین کوتاه پوشیده باشد و یا یقه خود را باز گذاشته یا لباسی نازک و بدن نما پوشیده و ...،‌حتی بدون قصد لذت و ریبه حرام است.(8)

توجه: ...اگر چه بر مرد واجب نیست خود را بپوشاند ولی بر خانمها واجب است نگاه نکنند.(9)

* زنها می توانند به عکس مردان نگاه کنند مشروط به آنکه به قصد لذت و ریبه نباشد خواه مرد را بشناسند یا نشناسند، خواه مرد محرم باشد یا نامحرم.(10)

*فیلمی که به طور مستقیم پخش می شود حکم انسان زنده را دارد و اگر به طور غیر مستقیم پخش می شود حکم عکس را دارد.(11)

 

کلیه مطالب از کتاب «احکام روابط زن و مرد و مسائل اجتماعی آنان» تهیه و تنظیم سیدمسعود معصومی، ویرایش سوم گرفته شده است.

(1) مسئله 9، ص 32

(2) مسئله 10، ص 33

(3) مسئله 18، ص 36

(4) مسئله 21، ص 37

(5) مسئله 26، ص 40

(6) مسئله 54، ص 54

(7) مسئله 41، ص 49

(8) مسئله 42، ص 49

(9) ذیل مسئله 45، ص50

(10)مسئله 62، ص57

(11) مسئله 63، ص58


نظر یادتون نره() مذهبی ،

  

 حسین بن مسلم می گوید: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: فدایت شوم! مردم می گویند خواب بعد از طلوع فجر مکروه است چون روزی انسان ها در آن وقت تقسیم می شود (و خواب در آن موقع، سبب محرومیت از روزی می گردد)، (آیا چنین است)؟
فرمود:
روزی انسان ها تعیین شده و تقسیم شده است ولی خداوند دارای فضلی (و زیادی) است که (در قرآن) فرمود: از خدا درخواست کنید فضلش را .
سپس فرمود: ذکر خدا (و سؤال از فضلش) بعد از طلوع فجر، تأثیرش بیش از دویدن در پی طلب رزق است.

(تفسیر عیاشی: ج1، ص240، ح119)


لطف کنید و اولین دیدگاه را شما بگذارید مذهبی ، علمی ،

  

گفتــم غم تو دارم، گفتــا غمت سرآید        گفتـم که مــاه من شو، گفتا: اگر برآید.
گفتم که‏شرط آن چیست تاروی‏توبینم        
گفتـــا: گنــاه کــم کن، تا حاجتت برآید.
گفتم ز جور ایـام بـر لـب رسیده جــانم       
گفتا: اگر من آیم این غصه هم سر آید.
گفتـم که صبح جمعه با صـد امید آیـم          
گفتا:توندبه‏خوان باش،من‏نیزکم‏کم آیم.
گفتم که‏شام‏جمعه،می‏خوانم ال‏یاسین       
گفتـــا: مداومـت کن تا دوریم ســرآیـد.
گفتم چه‏شرط باشد در محفلم تـو آیی؟       
گفتا: تو از عمو خواه، مـن پا برهنه آیم.
گفثم ز هجر رویت بی تاب گشتـه ام من      گفتــا: نما دعـایم، تا هجـر من سـرآید.


لطف کنید و اولین دیدگاه را شما بگذارید مذهبی ،

  

بــــــر هــــر طرفی روی نماییم خـــدا هست

او در همه جا بوده و بی چون و چرا هست

چون در همه جـــــا هست مجویید مکـــانش

گمگشته شمایید ، خدا در همه جـــا هست


نظر یادتون نره() مذهبی ،

  

مشخصات مدیر وبلاگ

گل زیبا

لوگوی دوستان


ویرایش

دوستان

قرآن در بلاگفا ساحل افتاده عمو پرسش مهر 8 مه نو سفر به خدا سپردمت ما برای هم نبودیم کورش عرفان- دکتر فارسی نژاد mansour13 ثانیه کلبه عشق اقلیم احساس نگاهت برای من یادداشتها و برداشتها ختم قرآن ، ختم صلوات آرامش بخشی آنتی شیطان جاده های مه آلود مذهب عشق تراوشات یک ذهن زیبا بـــه سـمــت رهایــی عاشق آسمونی احساس ابری کهکشان نوری چایی_بیجار نرگس 1 جامع ترین وبلاگ خبری دردنامه شریعت پاینده همسفر عشق عشق ****شهرستان بجنورد**** دل نوشته هواداران بازی عصر پادشاهان ღای دریغاღ من وتو کانون توحید زازران قرآن در پرشین گیگ **دختر بهار** خط ورزشی لحظه های آبی بنفشه ی صحرا یاور 313 حدیث نفس جمله آبی به رنگ دل ! شیدایی شناخت کافی یه روز خوب میاد... ناگفته های دختر تــنها سرزمین عاشقان MARAll your memoirs بهشت بهشتیان ساندا ♣ سانشو ♣ در قلمرو سکوت آسمان آبی بلوچستان رویابین یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ ریاضیات دل نوشته های من پاتوق فرزانگان تقریرات دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه مشهد مقدس یاران امام خامنه ای - جوانان مکتب المهدی سحر یه دختره تنها حوالی نور زیر باران (ابیات و اشعار برگزیده) آهــــــــــــــــــــاوران نمکستان عاشق باش و کوچک چون عشق میداند ایین بزرگ کردنت را کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد منِ دیوانه فندق! رهبرم! نسل سوم چو نسل اول هست با شعف با شعور با باور.... جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی جزتو نساء بیــــــــــــــــدهای سَرقنات قاصدک پر طلایی(حمیدرضا قدرتی) بارانِ تنهایی تنهایی من ►▌ رنگارنگ ▌ ◄ هیئت استشهادیون حضرت علی اصغر شهرمشکین دشت محمد قدرتی هدیه با شکوه خدا... قاصدک ««««« شب های تهران »»»»» تمهیدات صداقت من وآینده من نور غدیر saicology شاخابه عشق سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani شبکة المشکاة الإسلامیة سلطان آباد قره باغ زورخانه باباعلی فرهنگی vagte raftan ستاره دل نوشته های یک بسیجی اخراجی زازران آنجا که عقاب پر بریزد upturn یعنی تغییر مطلوب تینا عــــــــــــــــــاشــــــــــــقانــــــــــــــــــــه هــا درد ودل قیدار شهر جد پیامبراسلام عدالت جویان نسل بیدار اسپایکا
ویرایش

طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ